البرزسل

آیا زیاد نشستن روی صندلی سلامت‌تان را تهدید می‌کند؟

نویسنده: امین منصور
27 بهمن 94 ساعت 10:32
آیا زیاد نشستن روی صندلی سلامت‌تان را تهدید می‌کند؟
وب سایت رژیم سلامتی - دکتر فتحی: نشستن طولانی سبب بیماری استجامعه مدرن برای نشستن طراحی هایی دارد در نتیجه، انسان نسبت به قبل، زمان بیشتری را صرف نشستن می کند با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که این نشستن  سبب آسیب بسیار بیشتر به هر کسی می شود .این مقاله به بررسی این دلیل که چرا نشستن بیش از حد به طور جدی برای سلامتی شما بد است می پردازد.

مردم  بیشتر از هر زمانی در حال نشستن هستند

این ایده که نشستن می تواند مضر باشد در فکر اول به نظر مسخره می رسد. نشستن به طور پیش فرض یک وضعیت بدن انسان است و هنگامی که مردم در حال کار کردن، معاشرت، مطالعه و یا سفر هستند آنها اغلب این کار را در یک موقعیت نشسته انجام می دهند و این زندگی دوم است.

چرا نشستن بیش از حد است به طور جدی برای سلامتی شما بد است؟

با این حال، این بدان معنا نیست که نشستن بی ضرر است آن مانند غذا خوردن ضروری است و در عین حال فوق العاده مضر اگر شما بیش از حد انجام دهید. متاسفانه، رفتار بی تحرک و یا نشستن بیش از حد در حال حاضر در اکثر اوقات زیاد است.

افراد به طور متوسط بیش از نیمی از روز را در حال نشستن در انجام کارهایی مانند رانندگی، کار در پشت میز و یا تماشای تلویزیون به سر می برید. در واقع، کارگر دفتر معمولی ممکن است 15 ساعت از روز را نشسته صرف کند در حالیکه کارگران کشاورزی، از سوی دیگر، تنها در حدود 3  ساعت در روز می نشینند.

نشستن مقدار کالری سوختن را محدود می کند

فعالیت های غیر ورزشی روزمره شما مانند ایستادن، راه رفتن و حتی بی قراری، هنوز هم کالری می سوزاند. این مقدار انرژی به عنوان فعالیت های غیر ورزش گرمازایی (NEAT) شناخته شده است عدم فعالیت یک عامل خطر مهم برای افزایش وزن است.

رفتار بی تحرک، مانند نشستن و یا دراز کشیدن، شامل مصرف انرژی بسیار کم است این محدودیت به شدت از کالری شما از طریق فعالیت های غیر ورزش گرمازایی (NEAT) می سوزاند. مطالعات نشان داده است که کارگران کشاورزی نسبت به مردم با شغل پشت میز نشینی تا 1000 کالری بیشتر در روز می تواند بسوزانند.

به این دلیل است که کارگران مزرعه بیشتر وقت خود را به راه رفتن و ایستادن به جای نشستن در صندلی صرف می کنند.

نشستن طولانی سبب چاق شدن شما می شود

هنگامی که در مدیریت وزن، کالری کمتری می سوزانید به احتمال زیاد شما اضافه وزن پیدا می کنید. این است که چرا رفتار بدون تحرک به چاقی مرتبط است. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که افراد چاق به طور متوسط 2 ساعت در هر روز بیشتر از افراد لاغر می نشینند.

چرا نشستن بیش از حد است به طور جدی برای سلامتی شما بد است؟
نشستن طولانی با مرگ زودرس مرتبط است

داده های مشاهده ای در بیش از 1 میلیون نفر نشان می دهد که کم تحرکی با احتمال بیشتر به مرگ زودرس مرتبط است. در واقع، افراد غیر فعال تر  22 - 49٪ خطر بیشتر مرگ زودرس داشته اند.

با این حال، یک مطالعه نشان می دهد که حتی اکثریت شواهد از این یافته ها نشان می دهد که هیچ ارتباطی بین زمان نشستن و مرگ و میر کلی وجود ندارد. این مطالعه دارای برخی از معایب است که به احتمال زیاد توضیح دهد که چرا آن در تضاد با تمام تحقیقات دیگر در این زمان است.

وضعیت نشستن با بیماری مرتبط است

حالت بدون تحرک به طور مداوم با بیش از 30 بیماری مزمن مرتبط است. این شامل افزایش 112 ٪ خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و افزایش 147٪ خطر بیماری قلبی است مقاومت به انسولین یک کلید حرکت به دیابت نوع 2 بوده است.

مطالعات نشان داده اند که راه رفتن کمتر از 1500 قدم در روز و یا نشستن برای مدت طولانی بدون کاهش مصرف کالری، می تواند سبب افزایش عمده ای در مقاومت به انسولین شود. محققان معتقدند که بی تحرک بودن دارای یک اثر مستقیم بر مقاومت به انسولین است و این می تواند در کمتر از 1 روز اتفاق می افتد.

ورزش به طور کامل نمی تواند ریسک بیماری ناشی از نشستن طولانی را از بین ببرد. در حالی که ورزش منظم همیشه توصیه می شود ولی نمی تواند به طور کامل تمام خطرات سلامتی ناشی از نشستن بیش از حد را از بین ببرد.

چرا نشستن بیش از حد است به طور جدی برای سلامتی شما بد است؟

یک مطالعه این نظریه با اندازه گیری شاخصهای متابولیک در 18 نفر که زیر پروتکل های ورزش های مختلف تست شده است. هنگامی که تمام روز را صرف نشستن می کنید یک ساعت ورزش شدید نمی تواند اثرات منفی عدم فعالیت را جبران کند.

علاوه بر این، بررسی های اخیر در مطالعات زیادی نشان داده است که نشستن به مدت طولانی صرف نظر از میزان فعالیت ورزشی به شدت با پیامدهای منفی سلامت در ارتباط بوده است.
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آیا زیاد نشستن روی صندلی سلامت‌تان را تهدید می‌کند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: درد دنبالچه هنگام نشستن ، طرز صحیح نشستن روی صندلی ، طرز درست نشستن ، عکس نشستن ، طریقه درست نشستن ، روش درست نشستن ، سلامت بدن ، نشستن طولانی ، نشستن صحیح