البرزسل

مواد غذایی با خاصیت دارویی

نویسنده: امین منصور
25 اسفند 94 ساعت 14:14
مواد غذایی با خاصیت دارویی
وب سایت رژیم سلامتی - دکتر فتحی: برنج مخمر قرمزگیاهان برای اهداف دارویی برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته اند مثلاً از اکیناسه برای جلوگیری از سرماخوردگی، جینکو برای بهبود حافظه و بذر کتان برای کاهش کلسترول استفاده می شود لیست داروهای گیاهی  و کاربرد آنها بسیار زیاد است. با این حال، چند مکمل بسیار موثر وجود دارد که همانند مواد دارویی موثر می باشند در اینجا 4 مکمل طبیعی افزایش دهنده سلامت وجود دارد که همانند داروها قدرتمند هستند.

1. کورکومین ( از زردچوبه ) عامل ضد التهابی قوی است

2. بربرین به شدت سطح قند خون را کاهش می دهد و سبب بهبود متابولیک سلامت می شود

3. برنج مخمر قرمز شامل استاتین طبیعی است که می تواند کلسترول را کاهش و به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند

4. سیر می توانند سبب کاهش عمده در فشار خون شود


1. کورکومین ( از زردچوبه ) عامل ضد التهابی قوی است

زردچوبه ادویه محبوب، شناخته شده برای دادن رنگ زرد به غذا است. هزاران سال است که در هند به عنوان یک گیاه دارویی استفاده می شود. زردچوبه حاوی ماده بیولوژیک فعال قدرتمندی به نام کورکومین است که به طور کامل در سال های اخیر مورد مطالعه قرار گرفته است.

کورکومین با التهاب در سطح مولکولی با مسدود کردن یک مولکول علامت دهنده التهابی به نام NF-kB مبارزه می کند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که در درمان آرتروز بسیار موثر است در یک مطالعه روی 45 بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید، 500 میلی گرم کورکومین در طول روز موثرتر از دیکلوفناک داروی ضد التهابی بود.

کورکومین همچنین دارای مزایای متعددی دیگر سلامت است این آنتی اکسیدانی بسیار قوی است و می تواند در بهبود سلامت قلب، و ممکن است به پیشگیری از سرطان و آلزایمر کمک کند.

با توجه به یک مطالعه، کورکومین همچنین می توانید در مبارزه با افسردگی کمک کند در این مطالعه روی 60 بیمار افسرده، کورکومین همانند پروزاک از داروهای ضد افسردگی موثر بوده است.

کورکومین جذب ناچیزی دارد بنابر این بهتر است یک مکمل که شامل پیپرین و بیوپرین است تهیه شود که نشان داده شده است افزایش جذبی تا 2000٪ دارد.

2. بربرین به شدت سطح قند خون را کاهش می دهد و سبب بهبود متابولیک سلامت می شود

بربرین یک ماده فعال زیستی است که از گیاهان خاصی استخراج است. آن به خوبی شناخته شده نیست اما ممکن است فقط تنها قوی ترین مکمل روی زمین باشد. بربرین همه نوع از خواص درمانی را فراهم می کند همچنین به خصوص در کاهش سطح قند خون موثر است.

اعتقاد بر این است به کاهش قند خون از طریق مکانیسم های متعدد، از جمله کاهش تولید گلوکز در کبد و بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف بربرین می تواند سطح قند خون را تا حدی مشابه داروی متفورمین پایین آورد.

در یک مطالعه از 116 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2، بربرین سطح قند خون ناشتا را تا حد 20٪ و HbA1c یک نشانگر برای سطوح بلند مدت قند خون را 12٪ کاهش داد. بربرین همچنین در بهبود سایر شاخصهای بهداشتی بسیار موثر است این به کاهش عمده در کلسترول تام و LDL منجر می شود و باعث کاهش تری گلیسیرید خون و سطح فشار خون می شود که باید به کاهش خطر بیماری های قلبی منجر شود.

همچنین نشان داده شده است که بربرین اثرات ضد باکتریایی داشته و ممکن است سبب محافظت در برابر نارسایی قلبی، سرطان و بیماری آلزایمر شود. به خاطر داشته باشید که بربرین یک مکمل بسیار قوی است و دارای طیف گسترده ای از اثرات بیولوژیکی می باشد بنابر این با احتیاط از آن استفاده کنید. قطعاً با دکتر خود مشورت کنید اگر شما در حال حاضر داروهای دیگری مصرف می کنید.


3. برنج مخمر قرمز شامل استاتین طبیعی است که می تواند کلسترول را کاهش و به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند

داروهای استاتین در میان مواد دارویی به طور گسترده در جهان تجویز می شود. آنها تولید کلسترول در کبد را مهار و به طور قابل توجهی میزان کلسترول در خون را کاهش می دهند.

جالب توجه است عصاره یک نوع از برنج به نام تخمیر برنج مخمر قرمز، ممکن است اثرات مشابهی داشته باشد. برنج مخمر قرمز حاوی ماده ای به نام monacolin K است که با مواد دارویی استاتین ( لووستاتین ) یکسان است.

با توجه به بررسی که در 93 کارآزمایی شاهددار انجام شده، برنج مخمر قرمز می تواند کلسترول تام را در حدود 34 میلی گرم / دسی لیتر،  LDL در حدود 28میلی گرم / دسی لیتر، تری گلیسیرید را 35 میلی گرم / دسی لیتر کاهش و به طور متوسط کلسترول خوب HDL  را 6 میلی گرم / دسی لیتر افزایش می دهد.

در یک مطالعه گسترده چینی روی 5000 بیمار دچار حمله قلب، برنج مخمر قرمز خطر ابتلا به حملات قلبی را در حدود 45 درصد کاهش داد و خطر مرگ را در طول دوره مطالعه 33٪  کاهش می یابد.

متاسفانه، مقدار ماده فعال می تواند تا 100 برابر متفاوت باشد بسته به نام تجاری برنج yest قرمز دارد. به خاطر داشته باشید که، اگر چه برنج مخمر قرمز طبیعی است و درست مثل یک داروی استاتین اثر دارد ولی ممکن است عوارض جانبی مشابه داشته باشد. لذا برای مصرف آن با دکتر خود صحبت نمایید.

4. سیر می توانند سبب کاهش عمده در فشار خون شود

سیر مسلماً یکی از خوشمزه ترین مواد تشکیل دهنده در جهان است. به عنوان یک گیاه دارویی برای زمان بسیار طولانی از جمله توسط یونانیان و رومی ها استفاده شده است.

اثرات اصلی سیر به خاطر ترکیب فعال آلیسین آن است که برای سلامت قلب بسیار مفید است. مطالعات نشان داده اند که سیر می تواند کلسترول تام و LDL را در حدود 10 - 15 ٪ به طور متوسط کاهش دهد.


حتی مهم تر اینکه می تواند فشار خون یک عامل خطر عمده برای حملات قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و مرگ زودرس را به طور قابل توجهی کاهش دهد. در افراد مبتلا به فشار خون بالا، سیر می تواند فشار سیستولیک خون را 8.4 میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولیک 7.3 میلی متر جیوه به طور متوسط  کاهش دهد.

در یک مطالعه از 210 نفر با فشار خون بالا، عصاره سیر حتی موثر تر از داروی آتنولول فشار خون را کاهش داد. سیر همچنین به نظر می رسد در افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن و برای کمک به مبارزه با سرماخوردگی، شایع ترین بیماری عفونی در جهان، موثر است. در یک مطالعه، تعداد سرماخوردگی 63٪ کاهش و طول مدت علائم سرماخوردگی 70٪ کاهش یافت.

نتیجه:

مهم نیست که این مکمل ها چقدر
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مواد غذایی با خاصیت دارویی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گیاهان دارویی ، خواص دارویی گیاهان ، خواص دارویی غذاها ، دارو گیاهی ، مواد غذایی دارویی ، غذاهای دارویی ، غذاهای با خاصیت ، خواص غذاها ، غذای مفید ،