البرزسل

در مورد سریال |بازی تاج و تخت| Game Of Therones

نویسنده: امین منصور
23 تیر 95 ساعت 13:07
در مورد سریال |بازی تاج و تخت| Game Of Therones
سریال «بازی تاج و تخت» اقتباسی از کتاب «نغمه آتش و یخ» نوشته جرج آر. آر. مارتین است. مارتین این کتاب را از‌ سال ١٩٩١ شروع کرد و هنوز تمام مجلدات آن به پایان نرسیده است؛ گفته‌اند قرار است در جلد هشتم یا نهم تمام شود اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست. البته مارتین شهرتی جهانی نداشت و این سازندگان سریال بودند که این شهرت و مقبولیت را برایش به ارمغان آوردند. پخش سریال «بازی تاج و تخت» از روز هفدهم ماه آوریل‌ سال ۲۰۱۱ در شبکه HBO آغاز شد. هر فصل (اپیزود) این سریال شامل ١٠ قسمت ٥٠ تا ٦٠ دقیقه‌ای است و به تازگی فصل ششم آن نیز به پایان رسیده است.

 این مجموعه، سریالی است که بیشترین تعداد دانلود غیرقانونی را در ‌سال ٢٠١٥ در کارنامه داشته است. ماجرای کلی آن هم نزاع خانواده‌های اشرافی و سلطنتی و طرفداران‌شان برای به دست آوردن تخت پادشاهی (تخت آهنین) است که در جهانی خیالی به نام «وستروس» جریان می‌گیرد. این جهان خیالی البته معلوم نیست کجاست اما نشانه‌هایی دارد مبنی بر این‌که می‌توان آن را با قرون ماقبل میلاد مسیح مقایسه کرد. درواقع ممکن است همچنان اژدهاها در این جهان زنده باشند یا جادوهای سیاه نمرده باشند اما زندگی در «وستروس» به شکلی جریان دارد که شما به جز حضور برخی عناصر ماورایی تفاوت چندانی با یک جهان رئال در آن نمی‌بینید. فصل ششم این سریال به‌تازگی به پایان رسید. به همین مناسبت در این صفحه نکاتی جالب درباره آن خواهید خواند.


چند نکته جالب درباره سریال «بازی تاج و تخت»

در‌سال ٢٠١٢ در ایالات متحده حدود ١٦٠ نوزاد به اسم «کالیسی» (کاراکتر مادر اژدها در این سریال) نامگذاری شده‌اند. نام «آریا» نیز که یکی از محبوب‌ترین کاراکترهای این سریال است، در‌سال ٢٠١٢ یکی از نامگذاری‌های مرسوم بعضی والدین آمریکایی بوده است.

 بازیگری که در نقش دیده‌بان شب یا همان «نایت واچ» بازی می‌کند، مثل کاراکترش، واقعا نابیناست.

 نویسنده ٦٨ساله «نغمه یخ و آتش» که سریال «بازی تاج و تخت» براساس آن ساخته شده، هنوز رمان پایانی را ننوشته است اما به جهت سن بالای خود اعلام کرده خط پایانی داستان را به عوامل سریال گفته است تا اگر عمر مجال نداد، بدانند که ماجرا را باید به کجا پیش ببرند. البته او به شکلی کلی درباره پایان این سریال گفته: «در انتها شاهد ابری از گردوغبار و برف خواهیم بود که توسط باد بر فراز گورستانی وسیع پراکنده خواهد شد.»

در این سریال گروهی وجود دارند به نام «دوتراکی‌ها» که با زبانی عجیب صحبت می‌کنند. جالب است بدانید این زبان را جرج مارتین اختراع نکرده، بلکه شبکه HBO کمپانی‌ای را استخدام کرد که گروهی بودند متشکل از متخصصان زبان‌شناسی. این گروه با ریاست فردی به نام دیوید پترسون، با بیش از دو‌هزار کلمه، زبان «دوتراکی» را ساختند.


 تهیه‌کنندگان سریال وقتی برای تولید آن براساس کتاب مجاب شدند که فصل «عروسی خون» را خواندند. جرج آر. آر. مارتین درباره این فصل گفته یکی از سخت‌ترین فصل‌های کتاب حین نوشتن بود.

بازیگر نقش ویسیریس تارگرین از نوادگان چارلز دیکنز است و حتی تز دکترایش در آکسفورد را نیز درباره چارلز دیکنر نوشته. غیر از او، اونا چاپلین، کسی که نقش همسر راب استارک را بازی می‌کند، نوه چارلی چاپلین است.

 دایرو وولف یا آنچه در ایران به نام «گرگی» می‌شناسیم، نوعی از نژاد گرگ است که منقرض شده است. یک دایرو وولف تقریبا چهار برابر بزرگ‌تر از گرگ است. در این سریال برای رسیدن به اندازه واقعی آن‌ها، هرکدام را در زمان تدوین بزرگ‌تر کرده‌اند. جالب است بدانید بعد از پخش سریال «بازی تاج و تخت»، دست‌اندرکاران سازمانی در آمریکا به این فکر افتاده‌اند تا با تغییراتی ژنتیکی این نوع نژاد را به طبیعت بازگرداندند.

 مارتین در مصاحبه‌ای گفته بود؛ خیلی دوست دارد در یکی از قسمت‌ها در نقش یکی از سیاهی ‌لشگرها بازی کند اما فشردگی برنامه‌‌های کاری‌اش اجازه این کار را نداده بود.

 موسیقی تیتراژ این سریال که در سراسر جهان طرفداران فراوانی پیدا کرده، اثر آهنگساز ایرانی- آلمانی رامین جوادی است. از آثار دیگر او می‌توان به موسیقی فیلم‌های «مرد آهنی»، «حاشیه اقیانوس» و سریال‌های «فرار از زندان» و «فلش فوروارد» اشاره کرد.

تمام شمشیرهای سریال واقعی هستند و به جهت القای احساسی واقعی، توسط آهنگر ساخته می‌شوند. این مرد با نام سواتون تا به حال برای حدود ۲۰۰ فیلم سلاح ساخته است.

تعداد بینندگان و دانلود غیرقانونی

فصل اول «بازی تاج و تخت» در نخستین روز یکشنبه نمایش خود به‌طور میانگین ٢,٥‌میلیون بیننده داشت و تعداد بینندگان آن در کل، شامل بازبینی‌ها و سفارش‌ها، به ٩.٣‌میلیون ‌رسید. فصل دوم میانگین ١١.٦‌میلیون بیننده داشت. فصل سوم به‌طور میانگین توسط ١٤.٢‌میلیون نفر تماشا شد و به این ترتیب بعد از سریال «سوپرانوها» تبدیل به پربیننده‌ترین سریال شبکه HBO شد، اما در فصل چهارم، این سریال موفق به جذب میانگین ٦.١٨میلیون بیننده شد و به این ترتیب حتی رکورد سریال فراموش‌نشدنی «سوپرانو‌ها» را هم شکست.


 در فصل پنجم نیز از مرز ٢٠‌میلیون بیننده فراتر رفت. پس از آن بینندگان کشورهای خارج از ایالات متحده به ‌سرعت به فکر دانلودهای غیرقانونی افتادند. وب‌سایت تورنت فریک که مختص اخبار سهیم‌شدن فایل‌های مختلف است، تخمین زده این سریال از‌سال ۲۰۱۲ تا به حال بیشترین میزان دانلودهای غیرقانونی را داشته است. این میزان در فصل اول ‌سال ۲۰۱۵ به حدود ۷‌میلیون رسیده که نسبت به ‌سال ۲۰۱۴ به میزان ۴۵درصد افزایش یافته است.

یک اپیزود در‌سال ۲۰۱۲ بیش از چهار‌میلیون بار دانلود شده بود که تقریبا مساوی تعداد بینندگان رسمی آن در شبکه HBO بود. قسمت آخر فصل چهارم این سریال بدل به بیشترین فایل دانلود شده در تاریخ وب‌سایت بیت‌تورنت شد و در ۱۲ساعت شاهد ١.٥‌میلیون دانلود بود. درجدیدترین مثال این دانلودهای غیرقانونی هم می‌توان به اپیزودهای فصل پنجم سریال اشاره کرد؛ روز یازدهم ماه آوریل و تنها یک روز پیش از انتشار رسمی اپیزود اول فصل جدید سریال، چهار اپیزود اول آن به صورت غیرقانونی روی اینترنت منتشر شدند و در ۲۴ساعت اول بیش از ۸۰۰‌هزار بار دانلود شدند.

بازی کلید می‌خورد

دیوید بنیوف و دی‌بی وایس ایده ساخت سریال را در‌سال ۲۰۰۶ و بعد از خواندن رمان‌ها به دست آوردند و آن را با شبکه HBO درمیان گذاشتند. آنها توانستند مارتین را طی یک ملاقات ٥ساعته راضی کنند و به این ترتیب سریال مراحل اولیه تولید خود را در ماه ژانویه ‌سال ۲۰۰۷ آغاز کرد و بنیوف و وایس به‌عنوان نویسندگان و تهیه‌کنندگان اجرایی آن استخدام شدند. خود مارتین هم مسئولیت نویسندگی یک اپیزود از هر فصل را تا فصل چهارم برعهده گرفت اما بعد از آن برای تمرکز روی نویسندگی قسمت بعدی رمان، از این سمت کناره‌گیری کرد.


 بودجه ساخت اپیزود اول چیزی بین ۵ تا ۱۰‌میلیون دلار بود و بودجه کل فصل اول حدود ۵۰ تا ۶۰‌میلیون دلار تخمین زده شده است. بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵، بودجه میانگین برای هر اپیزود از ۶‌میلیون دلار به حداقل ۸‌میلیون دلار افزایش پیدا کرد. به غیر از بنیوف و وایس، برایان کاگمن، ونسا تیلور، جین اسپنسون و دیو هیل تنها کسانی بودند که طی بازه‌های زمانی مختلف در اتاق نویسندگان سریال حضور داشتند؛ مارتین آن‌جا حضور ندارد، اما فیلمنامه را می‌خواند و یادداشت می‌نویسد. بنیوف و وایس بعضی مواقع شخصیت‌های خاص را به یک نویسنده می‌دهند؛ به‌طور مثال کاگمن مسئولیت نوشتن داستان شخصیت «آریا» برای فصل چهارم سریال را برعهده داشت. نویسندگان چند هفته وقت را صرف نوشتن اسکلت کلی داستان در آن فصل و این‌که چقدر از محتویات کتاب را استفاده خواهند کرد، می‌کنند و بعد از این‌که داستان کلی هر شخصیت مشخص شد، آنها بین دو تا سه هفته دیگر به بحث کردن درباره جزییات داستان هر شخصیت می‌پردازند و اپیزود به اپیزود را می‌چینند.

خشن‌ترین سریال جهان

«زمستان در راه است» عنوان فصل ششم سریال بود و مثل مابقی فصل‌ها پر از خشونت و کشتار. بطور متوسط در هر اپیزود از سریال «بازی تاج و تخت» ٥نفر از شخصیت‌های اصلی کشته می‌شوند. در ۴ فصل اول این سریال لااقل ۱۳۳نفر از شخصیت‌های داستان به قتل می‌رسند. خونین‌ترین اپیزود این سریال هم بلک‌واتر است که طی آن هزاران نفر از نیروهای کینگز‌لندینگ و ناوگان دریایی استنیس کشته می‌شوند. در فصل ششم نیز باز آدم‌های بیشتری به قتل می‌رسند، مردی تکه‌تکه می‌شود و تصاویری از توده‌های انسانی مرده یا زخمی روی یکدیگر به نمایش گذاشته می‌شود. برخی منتقدان از حضور این همه خشونت در این سریال ابراز انزجار کرده‌اند اما مخالفان براین باور هستند در جهانی که آمار جرم و جنایت تا این حد رو به افزایش است، چشم بستن بر قساوت‌های انسان پاک کردن صورت مسأله است نه حل آن.

جوایز و تقدیرها

 نخستین فصل از مجموعه «بازی تاج و تخت» در ١٣ رشته جایزه «امی» نامزد شد. این فصل از مجموعه درنهایت توانست ٢ جایزه را از آن خود کند؛ یکی در بخش بازیگر مکمل مرد و دیگری طراحی تیتراژ. پیتر دینکلیج در نقش تیریون لنیستر (کوتوله) درعین حال توانست جوایز گلدن گلوب، اسکریم و جایزه ستلایت را نیز به‌عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل از آن خود کند. لس‌آنجلس تایمز به او لقب «دزد صحنه» را داده است، چراکه هرجا باشد، می‌تواند چشم مخاطب را با بازی درخشانش به سمت خود بکشاند.

 فصل دوم سریال در‌سال ٢٠١٢ ٦ جایزه در بخش هنرهای خلاق جایزه «امی» را دوباره به دست آورد.


 انجمن نویسندگان آمریکا در‌سال ٢٠١٣ این سریال را به‌عنوان چهلمین سریال برتر تاریخ معرفی کردند. آنها فهرستی منتخب از ١٠١ مجموعه ماندگار تلویزیونی برگزیده بودند که «بازی تاج و تخت» در رده چهلم ایستاد.

‌ بهترین بازخورد منتقدین نسبت به این سریال برمی‌گردد به فصل چهارم، گرچه هنوز نظرات راجع به فصل ششم ادامه دارد، چراکه هنوز زمان زیادی از پخش آخرین قسمت این فصل نگذشته است.

منابع نویسنده

مارتین برای نوشتن رمان‌های خود از «جنگ رزها» که در نیمه دوم سده پانزدهم میلادی بین دوخاندان قدرتمند لانکاسترها و یورک‌ها اتفاق افتاد، الهام گرفته است. یکی دیگر از منابع او مجموعه رمان‌های فرانسوی- تاریخی «پادشاهان ملعون» است. بعضی از منتقدان کتاب‌های او را با مجموعه رمان‌های «ارباب حلقه‌ها» نوشته تالکین نیز مقایسه کرده‌اند. عده‌ای هم ریشه آثارش را در افسانه‌های اسکاندیناوی جسته‌اند. در هرحال مجموعه کتاب‌های «نغمه یخ و آتش» جورج آر. آر. مارتین بیش از ۶۰‌میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته و تاکنون به بیش از ۴۵ زبان ترجمه شده است. قسمت‌های چهارم و پنجم این مجموعه به محض انتشار به صدر لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز رسیدند.
در مورد سریال |بازی تاج و تخت| Game Of Therones
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره در مورد سریال |بازی تاج و تخت| Game Of Therones نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سریال game of thrones ، سریال گیم آو ترونز ، در مورد گیم او ترونز ، تعداد بیننده های گیم او ترونز ، بودجه ساخت گیم او ترونز ، نکات گیم او ترونز ، گیم او ترونز چیست ، توضیحات گیم او ترونز ، کتابهای گیم او ترونز