البرزسل

با تغذیه مناسب از التهاب مفاصل جلوگیری کنید

نویسنده: امین منصور
10 مرداد 95 ساعت 10:47
با تغذیه مناسب از التهاب مفاصل جلوگیری کنید
ماهنامه پیام سلامتی - ترجمه وحید عرفانی: آرتریت (التهاب مفصل) بیماری است که می تواند تمام مفاصل را گرفتار کند اما در اعضای دارای تحمل بار و پر کار مانند زانو، باسن، مچ پا، مچ دست و دست شایع تر است. افراد در تمام سنین، حتی کودکان می توانند مبتلا به التهاب مفصل شوند. بیماری آرتریت اشکال گوناگونی دارد. شایع ترین نوع التهاب مفصل، التهاب استخوانی (استئو آرتریت) مفصلی است که در آن برجستگی های ریزی روی بخش استخوانی مفصل پدیدار می شود. این برآمدگی ها در رباط ها و ترها و ماهیچه ها فرو رفته و ایجاد التهاب و تورم می کنند. التهاب استخوان و مفصل اغلب در مفاصلی روی می دهد که آسیب دیده یا بیشترین فشار را تحمل می کنند.

استفاده از رژیم غذایی مناسب تا حدودی در درمان آرتریت رومانوئید موثر است و متخصصان تغذیه توصیه می کنند که از غذاهایی که باعث تشدید آرتریت روماتوئید می شود صرف نظر کنید، به خصوص از مصرف غذاهای پر چرب و دارای کلسترول زیاد جدا خودداری نمایید و بیشتر از ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی استفاده کنید که برای سلامتی عمومی مفید هستند زیرا کسانی که مبتلا به بیماری مزمن مانند آرتریت هستند برای کمک به بدن شان در مقابله با این بیماری به مقادیر بیشتری از مواد معدنی نیازمند هستند و مشخص شده است که بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دچار کمبود تعدادی از مواد مغذی هستند.


ماهی بخورید

بررسی ها نشان داده که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 به شکل روغن ماهی، میزان درد مفاصل افراد مبتلا را تا اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. بدن بعضی از افراد (نه همه) واقعا به روغن ماهی واکنش نشان می دهد. گزارش پژوهشگران مرکز پزشکی آلبانی نیز موید همین مطلب است.

بر اساس این تحقیق در خستگی و خشکی مفاصل بیمارانی که کپسول روغن ماهی مصرف کردند بهبود حاصل شد. پس از مصرف کپسول های روغن ماهی، آرتریت روماتوئید و درد مفاصل بیماران و خستگی ناشی از آن بهبود می یابد. طبق تحقیق انجام شده در دانشگاه نیویورک بر روی افراد مبتلا به بیماری های مفصلی با استفاده از کپسول های حاوی روغن ماهی نشان داد که دریافت روغن ماهی با کاهش معنی دارد.

مصرف زنجفیل و زردچوبه را امتحان کنید

برای رهایی از بیماری التهاب مفصل، زنجبیل مصرف کنید. پژوهشگران هندی در یک مطالعه، روی سه تا هفت گرم زنجبیل به 18 نفر مبتلا به التهاب استخوانی مفصل و 28 نفر مبتلا به شبه روماتیسمی مفاصل دادند. بیش از 75 درصد شرکت کنندگان در این بررسی لااقل کاهش درد و تورم را گزارش کردند. حتی بعد از دو سال مصرف این مقدار بالای زنجبیل، هیچ کدام عوارض جانبی خاصی را گزارش نکردند.

ترکیب شیمیایی کور کومین در زردچوبه بسیار نزدیک به ترکیبات موجود به زنجبیل است، از این رو تعجب نمی کنیم که زردچوبه هم ارزش زیادی در درمان التهاب مفاصل داشته باشد. شما می توانید هر دو این گیاه داروها را همراه با انواع غذاهای ادویه ای و نیز به صورت چای مصرف کنید. سعی کنید هر روز کمی زنجبیل مصرف نمایید.


از مصرف سیر غافل نشوید

سیر دارای خصوصیات ویژه ای است و ضد التهاب و ضد ویروس است و باعث افزایش سلامت دستگاه دفاعی بدن می شود. پزشکان در هند به هنگام انجام یک پژوهش درباره اثر سیر بر بیماری های قلبی متوجه شدند که در بعضی از این افراد که مبتلا به استئو آرتریت نیز بودند، با خوردن سیر درد مفاصل از بین رفت.

در این آزمایش افراد هر روز 2 یا 3 بوته سیر خام را پخته شده را می خوردند. اثبات شده است که سیر روی پروستاگلاندین ها که به جلوگیری از التهاب کمک می کنند اثر می گذارد. مصرف سیر به صورت خام و فراوان همراه با غذا باعث می شود که فعالیت خصوصیات موجود در سیر افزایش یابد. سیر بهتر است به صورت خام همراه غذا مصرف شود تا این که پخته شود.

ماساژ درمانی کنید


اگر دچار التهاب استخوانی مفصلی هستید، ماساژ ملایم، درد را کمتر می کند. کمی روغن گیاهی با روغن ماساژ بر نوک انگشتان بمالید تا دست راحت تر بر پوست حرکت کند. دست را به آرامی دور مفصل بگردانید و دایره های کوچک بسازید. بهتر است از ماساژ مستقیم مفصل خودداری کنید و فقط اطراف آن را ماساژ دهید. ماساژ ملایم به کاهش تورم در التهاب شبه روماتیسمی مفاصل کمک می کند. برای ماساژ راحت تر حتما از روغن یا کرم استفاده کنید. هر روز 5 تا 10 دقیقه ماساژ را تکرار کنید.

فلفل دلمه را وارد برنامه غذایی تان نمایید


فلفل دلمه ای منبع بسیار خوبی از ویتامین B6 نیز می باشد. فلفل شیرین را حتما در یخچال نگه داری کنید. هر چند پوست سفت و براق فلفل به طور طبیعی این ماده مغذی را از خراب شدن سریع محافظت می کند اما با قرار دادن آن در یخچال می توان آن را به مدت بیشتری نگه داری کرد.


از مصرف میگو به مقدار کم غافل نشوید

میگو منبع غنی از ویتامین های B12، C، D، E، B6، B3، A بوده و به همین دلیل دارا بودن اسید آمینه تریپتوفان فراوان (پیش ساز ویتامین نیاسین) نیاسین (B3) فراوانی نیز برای بدن تهیه می کند. میگو از لحاظ مواد معدنی غنی بوده و دارای آهن، سلنیوم، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فسفر، سدیم، روی، منگنز فراوان بوده و در بین این مواد معدنی کلسیم، آهن، روی، منیزیم و فسفر میگو نسبت به دیگر آبزیان بیشتر است. خوب است بدانید که این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین D می باشد.

وزن اضافه تان را کاهش دهید

اگر وزن تان زیاد است، آن را کم کنید. که وزن یک عامل کمک کننده به حفظ سلامتی مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو و ران است. پژوهشگران معتقدند که اضافه وزن موجب وارد شدن فشار به مفاصل می شود و فضای بین دو انتهای پوشیده از غضروف استخوان ها را که حاوی مایع است، تنگ می سازد. همچنین آنان می گویند حتی چنانچه مبتلا به آرتروز شده باشید، کاهش وزن موجب کاهش فشار وارده به برخی از مفاصل می شود و درد را تسکین می دهد.

کشمش بخورید

آنگور و کشمش حاوی بسیاری مواد شیمایی تسکین دهنده درد، ضد ورم و ضد التهاب هستند. بنابراین خوردن روزانه مقدار کمی کشمش می تواند اثرات تسکینی و ضد التهابی داشته باشد.


فلفل قرمز مصرف کنید


خوردن فلفل قرمز کمی درد روی زبان ایجاد می کند ولی جالب این است که دردهای دیگر نقاط بدن را از بین می برد. ماده تسکین دهنده درد در فلفل قرمز، به نام کاپسایسین، بدن را وادار به ترشح آندروفین می کند. آندروفین ماده مخدر طبیعی بدن است. فلفل قرمز حاوی ترکیبات شبیه آسپیرین سالیسیلات است، می توان با ریختن فلفل قرمز در آب، چای درست کنید ولی اضافه کردن آن به صورت چاشنی به انواع گوناگون غذاها لذت بیشتری از آن ببرید. برای تاثیر سریع تر، کمی سس فلفل قرمز تند به آب گوجه فرنگی اضافه کنید.

حرکات ورزشی در آب انجام دهید


ورزش های آبی در درمان التهاب مفصل بسیار خوب می باشند. درد به طور قابل ملاحظه ای در آب کاهش می یابد. قابلیت حرکت در آب زیاد شده و احساس می کنید در هوا هستید. روش های اولیه آن آسان و برای همه قابل اجرا است. می توان در آب حرکات موجی انجام داد. راه رفت و خم و راست شد. حرکات پیشرفته مانند آبزیان که بر مبنای مقاومت طبیعی آب طراحی شده و آرام و سبک انجام می شود، بهترین نتایج را در پی دارد.

موز بخورید

موز معمولا به پتاسیم موجود در آن معروف است. این میوه می تواند منبع خوبی برای ویتامین B6، فولیک اسید و ویتامین C باشد که برای مقابله با التهاب مفاصل عالی است.
با تغذیه مناسب از التهاب مفاصل جلوگیری کنید
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره با تغذیه مناسب از التهاب مفاصل جلوگیری کنید نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: التهاب مفاصل ، ملتهب شدن مفاصل ، ورم کردن مفصل ، درمان التهاب مفصل ، جلوگیری از التهاب مفصل ، درد مفاصل ، تغذیه مناسب ، غذای مناسب ، ماساژ درمانی برای درد مفصل