البرزسل

چگونه روغن خراطین اصل را تشخیص دهیم؟

نویسنده: تك طب
11 خرداد 98 ساعت 18:19
چگونه روغن خراطین اصل را تشخیص دهیم؟

چگونه روغن خراطین اصل را تشخیص دهیم؟

روغن خراطین اصلی از کرم خاکی تهیه می شود و بهترین آن، نوع روغنی است که درصد بالایی خراطین داشته باشد. استفاده از روغن تقلبی باعث ایجاد عوارضی می شود.

روغن خراطین دارای شفافیت مناسب و به رنگ قهوه ای مایل به صورتی می باشد (نه به رنگ سیاه) و دارای ذرات ته نشین شده سیاه نمی باشد. روغن خراطین اصل دارای بویی تند و بد می باشد که برخی با اضافه کردن دارچین از بوی بد آن می کاهند، البته به محض استفاده و بعد از گذشت چند دقیقه این بو کاملا از بین خواهد رفت. همانطور که از اسم آن مشخص است به صورت روغنی و مایع (غلظت بالایی دارد) است و به هیچ عنوان سفت و جامد نیست.

هنگام استفاده از روغن خراطین بر روی بدنتان به علت افزایش گردش خون احساس گرما می کنید ولی اگر بدنتان به طور غیر طبیعی ورم کند، روغن شما اصل نیست و دارای مواذ شیمیایی کورتون دار می باشد که باعث ورم غیرطبیعی می شود و بسیار برای بدن مضر است.

طرز تهیه روغن خراطین

روغن خراطین به دو روش سنتی و صنعتی از کرم خاکی تهیه می شود. در صورتی که میخواهید روغن خراطین شما یک روغن خراطین خالص از آب در بیاید از کِرم های شکم خالی استفاده کنید. برای خالی کردن شکم کرم ها آن ها را در یک تشت پر از آب ریخته و نمک اضافه می کنیم بعد از سپری شدن 24 ساعت شکم کرم ها خالی می شود.

1. روش صنعتی

کرم خاکی تازه روده شوئی و استریل شده 80 کیلو گرم – محلول جدا کننده روغن 1 لیتر
کرم های شسته شده را در دستگاه ریخته و محلول را اضافه میکنیم بعد از یک ساعت یک لیتر روغن درجه یک و حدودا 30 تا 40 لیتر محلول سوسپانسیون سیاه رنگ بدست میاید که باید آن را جدا کرد.

 بعضی از افراد روغن را از محلول نمی توانند جدا کنند و آن را به عنوان روغن خراطین در بازار به فروش میرسانند.

2. روش سنتی (روش ابن سینا)

روش تهیه روغن خراطین در کتاب قانون ابوعلی سینا به این صورت است که به اندازه دو برابر وزن کرم خاکی قرمز خشک شده (با شکم تهی) که در دسترس است باید روغن زیتون مهیا شود. ۵۰ گرم کرم خشک شده به وسیله مایکروویو یا حرارت غیر مستقیم مانند نور آفتاب را ابتدا به خوبی پودر می کنیم (توجه کنید که بدن کرم خاکی دارای  حدود ۹۰ درصد آب می باشد بنابراین پس از خشک کردن وزن آن یک دهم می شود و شما باید ابتدا ۵۰۰ گرم کرم خاکی خشک نشده داشته باشید) سپس با ۱۰۰ میلی لیتر روغن زیتون ترکیب می کنیم و به مدت ۴۰ روز در آفتاب قرار می دهیم تا به خوبی اختلاط مواد انجام شود سپس آن را صاف می کنیم.

در بعضی از فرمولها: دارچین، جوزهندی، میخک و زنجبیل هم برای از بین بردن بوی بد و گرم تر شدن روغن استفاده میکنند. که ترجیحا استفاده نشود بهتر است چون روغن کرم خاکی طبعی گرم و تر دارد. استفاده از این گیاهان در روغن باعث گرم تر شدن بیشتر آن و جوش زدن میشود.

روش دیگر برای تهیه روغن خراطین به سبک سنتی در زیر آورده شده است.

کرم خراطین ۱ واحد، روغن زیتون ۲ واحد

کرم خراطین را از محل‌های مطمئن خریداری یا خودتان پرورش دهید. سپس معده آنرا تخلیه کنید و آن‌ها را نیم کوب نمایید. یک واحد از کرم‌های نیمکوب شده را با ۲ واحد با روغن زیتون مخلوط نموده و در آفتاب قرار دهید. هر چند روز یکبار ظرف روغن را تکان داده و هم بزنید تا مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. پس از ۱۵ روز، روغن را صاف کنید.

شرایط نگهداری روغن خراطین

این روغن همانند برخی روغن ها مانند روغن جوجوبا ، روغن درخت چای و روغن آرگان به نور ، سرما و گرما حساس هستند و باید در دمای متعادل ۱۵ الی ۳۰ درجه  سانتی گراد نگهداری شوند.

توجه داشته باشید که هیچ مرجعی به خوراکی بودن این روغن اشاره نکرده و فقط برای استعمال خارجی می باشد.

ماندگاری روغن خراطین

بهترین دوران مصرف روغن خراطین از تاریخ تولید آن، دو سال تا نهایتاً سه سال میباشد اما اگر به صورت خالص تهیه شود و شرایط نگهداری آن مناسب باشد تا 5 سال هم تاریخ مفید مصرف دارد.لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چگونه روغن خراطین اصل را تشخیص دهیم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کرم خراطین ، روغن خراطین را از کجا تهیه کنیم ، خواص خراطین ، روش ساخت روغن خراطین ، خرید اینترنتی روغن خراطین ، ترکیبات روغن خراطین ، روش تهیه روغن خراطین ،