البرزسل

اورولوژی چیست؟

نویسنده: تك طب
18 تیر 98 ساعت 12:28
اورولوژی چیست؟

اورولوژی چیست؟

اورولوژی شاخه ای از علم پزشکی است که با جراحی و درمان سیستم دفع ادراری و اورگان های تولید مثل مردان سروکار دارد. به متخصص این کار اورولوژیست می گویند.

اورولوژیست با اندام های بدن از جمله کلیه ها، غدد آدرنال، حالب هاف مثانه، پروستات، مجاری ادرار، بیضه ها، اپی دیدیم،VAS و کیسه های منی و آلت تناسلی سر و کار دارد. سیستم دستگاه ادراری و دفع ادرار و تولید مثل خیلی با هم در ارتباط هستند و مشکل در یک سیستم خیلی مواقع می تواند سیستم دیگری را هم دچار اختلال نماید.

جراحی هایی که توسط اورولوژیست انجام می شود شامل جراحی سرطان پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری های مادرزادی سیستم دستگاه ادراری می باشد. برخی از بیماری هایی به صورت غیر جراحی با دارو درمان می شود مانند پروستات خوش خیم و عفونت های مجاری ادرار که ۴۰ درصد با دارو درمان می شوند .

 با دیدن علایم زیر باید به متخصصص اورولوژی مراجع کنید.

اگر علامت ناراحتی هنگام دفع ادرار را مشاهده کردید، وجود مشکل در تخلیه مثانه به طور کامل (به یاد داشته باشید بی اختیاری در کنترل ادرار یک مشکل مهم است که نباید ان را نادیده بگیرید.)، وجود خون در ادرار، همچنین حس درد که ظاهرا به دستگاه ادراری مربوط است،مراجعه به اورولوژیست با دیدن مشکل در عملکرد جنسی هم الزامیست،در هنگام نا باروری ( مشکلات در بچه دار شدن) مراجعه به اورولوژیست ضروری است.

 در برخی موارد هم امکان دارد مشکل بیمار به صورت اتفاقی هنگام تصویر برداری با اشعه ایکس و یا سونوگرافی مشخص گردد  و این تصویر برداری ها وجود اختلال در دستگاه ادراری را نشان  دهد.

لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اورولوژی چیست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اورولوژی چیست؟ ، اورولوژی ، اورولوژی مردان ، اورولوژی چیست ، مشاوره اورولوژی ، سوالات اورولوژی ، بیماری های اورولوژی ، کانال تلگرام اورولوژی ، توضیح اورولوژی ، در مورد اورولوژی ،