البرزسل

پولسازترین بازیگران سینمای ایران در سال 94

نویسنده: امین منصور
26 اسفند 94 ساعت 17:44
پولسازترین بازیگران سینمای ایران در سال 94
روزنامه سینما - سعید حسینی: گیشه امسال سینمای ایران با اکران فیلم سینمایی «محمد رسول الله» شرایط خاصی داشت. فیلمی که با زمان اکران طولانی و قیمت بلیت بالاتر از بقیه فیلم ها و سالن های پرتعدادش به یک مورد خاص در سینمای ایران تبدیل شد که امکان قیاسش از نظر اقتصاد با دیگر فیلم های امسال ممکن نیست. از لحاظ بازیگری هم «محمد رسول الله» فیلم کارکتر محوری نیست و نمی توان بازیگر خاصی را در توفیق آن موثر دانست. در نتیجه فهرست پول سازترین بازیگران سال 94 بدون درنظر گرفتن بازیگران فیلم مجید مجیدی تنظیم شده است.

نکته بعدی در مورد این قهرست این است که تعدادی از بازیگران با توجه به فیلم های پرتعدادشان به جمع پول سازها راه یافته اند و شاید حضورشان در یک فیلم نتواند سرنوشت آن فیلم را تغییر دهد. نمونه مهم در این میان مهناز افشار است که تنها با یک فیلم با بازی در نقش اصلی زن فیلم «نهنگ عنبر» پنجمین بازیگر پول ساز امسال شده که تاثیر بالای او در موفقیت فیلمش را نشان می دهد.

در نتیجه این فهرست تنها به بررسی تاثیر اقتصادی فیلم های هر بازیگر در گیشه امسال سینمای ایران می پردازد و برای تعدادی از بازیگران نمی تواند معیاری برای محبوبیت یا توجیه اقتصادی حضور آنها در فیلم باشد. با درنظر گرفتن این شرایط رضا عطاران پول سازترین بازیگر مرد سال 94 و ویشکا آسایش پول سازترین بازیگر زن سال 94 هستند.

1- رضا عطاران؛ 15,370,000,000

بار دیگر رضا عطاران عنوان پول ساز تربن بازیگر سینمای ایران را از آن خود کرد. رتبه ای که از سال 90 بدون رقیب در اختیار اوست و هیچ بازیگری حتی نمی تواند آمار فروش فیلم هایش را به او نزدیک کند. در محبوبیت رضا عطاران همین بس که «من سالوادور نیستم» در بدترین زمان اکران و در کمتر از یک ماه به دو و نیم میلیارد تومان فروش می رسد.
فروشی که بخش اعظم به دلیل حضور رضا عطاران و بازی متفاوت اوست. رضا عطاران امسال «نهنگ عنبر» را با هفت میلیارد و پانصد میلیون تومان به عنوان دومین فیلم پرفروش سال در اختیار دارد. همچنین «گینس» با سه میلیارد و پانصد میلیون تومان فروش مناسبی داشت. «استراحت مطلق» عبدالرضا کاهانی هم با وجود مضمون تلخش از حضور عطاران سود برد و یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان فروخت. آخرین فیلم امسال رضا عطاران «من سالوادور نیستم» بود که در انتهای سال اکران شد و تاکنون دو و نیم میلیارد تومان فروخته است تا هر چهار فیلم رضا عطاران در جمع فیلم های سودده سال 94 قرار بگیرند. مسیری که به نظر می رسد در سال آینده هم ادامه داشته باشد و رضا عطاران با ادامه اکران «من سالوادور نیستم» و اکران «دراکولا» و «آب نبات چوبی» همچنان از مدعیان فتح گیشه است.2- ویشکا آسایش؛ 11,717,000,000

همچنان تاثیر پالایش را به عنوان نقش مکمل در فیلم هایی که بازی می کند می گذارد. کارنامه امسال ویشکا آسایش هم مانند بقیه کارنامه اش شامل فیلم پرفروش و تجربی است. ویشکا آسایش امسال با «من دیگو مارادونا نیستم» به دنبال تجربه متفاوتی بود و با حضور در «نهنگ عنبر» و «در مدت معلوم» به عنوان نقش مکمل به پول سازترین بازیگر زن سال 94 سینمای ایران تبدیل شد. در «نهنگ عنبر» حضور او کنار رضا عطاران و مهنار افشار تاثیر زیادی در موقعیت فیلم داشت و بازی او در چند مقطع و با چند گریم این فیلم را به تجربه خاصی برای او تبدیل کرد. هرچند ویشکا آسایش در گفت و گویی از حذف بخش هایی از بازی اش در «نهنگ عنبر» گلایه کرده بود.
فیلم بعدی او «در مدت معلوم» هم به پدیده اکران سال 94 تبدیل شد و برای اولین بار بود که فیلمی از ویشکا آسایش بدون حضور رضا عطاران به جمع پرفروش ها رسید. ویشکا آسایش پیش از این با فیلم هایی چون «خوابم میاد» و «ورود آقایان ممنوع» تجربه حضور در جمع پرفروش های سال را داشته و از همین حالا هم با فیلم «خوب، بد، جلف» پیمان قاسم خانی و «دراکولا» رضا عطاران از شانس های اصلی تکرار این عنوان در سال 95 است.3- محسن تنابنده؛ 8,900,000,000

محبوبیتش آنقدر بالا رفته که در سال های آینده رقیب جدی رضا عطاران برای تصاحب عنوان پول سازترین بازیگر مرد سینمای ایران است. تبدیل محسن تنابنده به یک بازیگر پول ساز در سینمای ایران با پخش سریال «پایتخت» آغاز شد. محبوبیت بالای محسن تنابنده با این سریال در بین مردم آغاز شد. این بازیگر امسال در کنار احمد مهرانفر در اکران نوروزی با «ایران برگر» حضور داشت فیلمی که 5 میلیارد تومان فروخت و بسیار بالاتر از پیش بینی ها مورد استقبال قرار گرفت. فیلم دیگر محسن تنابنده «گینس بود» که خود او کارگردانی کرده بود و پیش بینی می شد حضور او و رضا عطاران این فیلم را به پرفروش ترین فیلم سال تبدیل کند. اما با وجود افتتاحیه فوق العاده این فیلم، فروش «گینس» افت کرد و برخلاف تصورها در جمع پنج فیلم برتر سال قرار نگرفت.
محسن تنابنده امسال فیلم «محمد رسول الله» را در صدر جدول فروش سینماها داشت که به علت شرایط خاص اکران این فیلم و کارکترمحور نبودنش در محاسبات ما قرار نگرفته است. محسن تنابنده امسال تنها در فیلم «فراری» علیرضا داوودنژاد در یک نقش جدی جلوی دوربین رفته. نقشی که چالش بزرگی در کارنامه اوست و باید دید فیلم های غیرکمدی این بازیگر تا چه حد مورد استقبال مردم قرار می گیرد.4- فرهاد اصلانی؛ 7,870,000,000

قدم به قدم تاثیر شر را در موفقیت فیلم هایش در گیشه بیشتر کرده است. حالا دیگر حضور او در هر فیلم و بازی های متفاوتش از عوامل جذب تماشاگر برای فیلم هاست. فرهاد اصلانی امسال هم با چهار نقش متفاوت به سینماها آمد. در «دوران عاشقی» نقش یک دلال را ایفا می کند نقشی که شبیهش را در کارنامه او ندیده بودیم و با استقبال مخاطبان این فیلم روبرو شد و دو میلیارد و ششصد میلیون تومان فروش داشت.

«عصر یخبندان» تجربه مفتاوت دیگری برای او بود و حضورش در کنار جمع بازیگران فیلم و داستان و ساختار متفاوت فیلم کیایی، این فیلم را به دو میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان فروش رساند.
«کوچه بی نام» اما یکی از پدیده های اکران امسال بود. فیلمی که بعد از جشنواره و در فصل مرده اکران به نمایش درآمد و قدم به قدم و با فروش بالایش به جمع پرفروش های امسال رسید. نقشی که این بار از طبقه متفاوتی بود باز هم تجربه ای متفاوت از فرهاد اصلانی در گیشه موفق بود. «قصه ها» رخشان بنی اعتماد با بازی اصلانی در نقش شوهر طوبی هم یک میلیارد تومان فروخت تا فرهاد صالانی سال 94 را با چهار فیلم میلیاردی به پایان برساند.5- مهناز افشار؛ 7,550,000,000

تنها یک فیلم در سال 94 داشت اما حضورش آنقدر موثر بود که در جمع بازیگران پول ساز سال 94 قرار بگیرد. مهناز افشار نقش اصلی زن فیلم «نهنگ عنبر» را ایفا کرد و بسیاری از لحظات کمدی فیلم با حضور او و رضا عطاران شکل گرفت. این بازیگر چند گریم متفاوت در چند مقطع سنی را در این فیلم تجربه کرده و توانست در لحظات کمدی فیلم موفق باشد.

به طور قطع یکی از عوامل موثر در فروش «نهنگ عنبر» مهناز افشار بود و بازی او تاثیر زیادی در موفقیت این فیلم داشت. این در شرایطی است که همکاری قبلی مهناز افشار با سامان مقدم به شکست تجاری ختم شد و موفقیت «نهنگ عنبر» توانست ناکامی «یه عاشقانه ساده» را هم جبران کند.
«نهنگ عنبر» پرفروش ترین فیلم کارنامه مهناز افشار هم هست و موفقیت بالای فیلم باعث شد مهناز افشار بار دیگر خودش را به یک بازیگر تاثیرگذار در گیشه فیلم هایش تبدیل کند مهناز افشار برای سال بعد با یک تجربه متفاوت در سینمای ایران حضور دارد و «خانه ای در خیابان چهل و یک» را در کارنامه دارد که بعید است به فروش بالایی برسد. مهناز افشار همچنین در انتظار اکران فیلم «دلم می خواد» بهمن فرمان آرا است که ممکن است به یکی دیگر از فیلم پرفروش کارنامه او تبدیل شود.5- اکبر عبدی؛ 6,500,000,000

حتی اگر نقش اول مهمی هم نداشته باشد با نقش های مکملش می تواند به جمع پول سازهای سنیمای ایران برسد. اکبر بعدی با چهار نقش مکمل چهارمین بازیگر پول ساز سال94 شد. فیلم هایی که برای هیچکدام از آنها فروش بالایی پیش بینی نیم شد. اما دو فیمل از این جمع یعنی «قندون جهیزیه» و «در مدت معلوم» درجمع پرفروش های سال 94 قرار گرفتند. فیلم «درمدت معلوم» که پنجمین فیلم پرفروش سال 94 است، سه میلیارد و هشتصد میلیون تومان فروخت تا اکبر عبدی یک فیلم دیگر به جمع فیلم های پرفروشش اضافه کند.

پدیده دیگر گیشه امسال سینماها «قندون جهیزیه» علی ملاقلی پور بود که یک میلیارد و پانصد مییون تومان فروخت. در «آدم باش» مجید جوانمرد اکبر عبدی باز هم در یک نقش مکمل، نقش یک پیرمرد صدساله را ایفا می کند. فیلمی که علی رغم زمان بد اکرانش حدود نهصد میلیون تومان فروخته است.
ناموفق ترین فیلم امسال اکبر عبدی یک فیلم کودک به نام «بچگیتو فراموش نکن» است که تنها چهارصد میلیون تومان فروخته است و نکته مهم در مورد اکبر عبدی این است که حضور در نقش های مکمل به اقتضای وضعیت دو سال اخیر اوست که به علت بیماری امکان حضور طولانی مدت در فیلم های سینمایی را ندارد و تنها در «رسوایی 2» با زحمت فراوان توانست نقش اصلی را ایفا کند.7- صابر ابر؛ 6,427,000,000

لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پولسازترین بازیگران سینمای ایران در سال 94 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بازیگران سینمای ایران ، پولسازترین بازیگران سینمای ایران ، پر فروشترین فیلمهای 94 ، بهترین بازیگران سینما ، پولدارترین بازیگران سینمای ایران ، معروفترین بازیگران سینما ، محبوبترین بازیگران ایران