البرزسل

روش آبیاری گیاهان در هنگام مسافرت

نویسنده: امین منصور
27 اسفند 94 ساعت 16:38
روش آبیاری گیاهان در هنگام مسافرت
شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که در زمان تعطیلات برنامه ی مسافرت داشته باشید ولی از یک سو نگران این موضوع هستید که در زمان مسافرت آب مورد نیاز گیاهان خود را چگونه تامین کنید .در چنین مواقعی برخی مسئولیت آبیاری را به همسایه یا فامیل خود می‌سپارند، ولی بعضی دیگر که چنین امکانی را ندارند، به هنگام برگشتن با گیاهانی پژمرده روبه‌رو می‌شوند، ولی ناراحت نباشید برای چنین مواقعی نیز راهکارهایی وجود دارد. با ما همراه باشید تا در متن زیر با راهکارهای آبیاری گیاهان در هنگام مسافرت آشنا شوید.


۱ـ گلدان‌ها را کف حمام یا آشپزخانه بچینید و سطلی حاوی آب را در کنار هر گلدان و در سطحی بالاتر از آن قرار دهید. پارچه‌ای نخی یا کاموا به اندازه یک متر یا بیشتر و به عرض پنج سانتی‌متر آماده کنید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید. سر دیگر را در سطل پر از آب قرار دهید. به این ترتیب دستمال پارچه‌ای همواره آب را به خود جذب می‌کند و آب آرام‌آرام به داخل خاک گلدان منتقل می‌شود.

۲ـ در داخل وان حمام یا در یک لگن بزرگ، کمی آب بریزید و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهید. سپس گلدان‌ها را روی آجرها بچینید. توجه داشته باشید، گلدان‌ها به طور مستقیم درون آب قرار نگیرند و در ضمن در کف هر یک از گلدان‌ها نیز دست‌کم چند سوراخ وجود داشته باشد.

۳ـ یک تکه حوله یا پتوی کوچک مستعمل را در کف وان یا لگن بزرگ قرار دهید. داخل وان یا لگن را به ارتفاع دو تا سه سانتی‌متر آب بریزید. گلدان‌ها را روی حوله یا پتوی مرطوب قرار دهید یا آن که نیمی از یک تکه حوله بزرگ را درون لگن یا سینی بزرگی قرار داده و گلدان‌ها را روی آن بچینید. سر دیگر حوله را در داخل ظرف گود دیگری که با آب پر شده است، بگذارید. توجه داشته باشید ظرف دوم باید در سطحی بالاتر از ظرف اول قرار گیرد. در ضمن اندازه ظروف را با توجه به ابعاد گلدان‌ها و گیاه درونشان انتخاب کنید.

4‌ـ ‌خاک ژله‌ای نیز می‌تواند با پوشش خود روی خاک گلدان، رطوبت خاک را تا چند روز حفظ کند بویژه زمانی که در مسافرت‌ها نگران آب دادن به گل‌ها هستیم. خاک ژله‌ای را خانواده‌ها به عنوان خاک تزئینی می‌شناسند و برای استفاده در سبزه عید نیز به کار می‌برند؛ اما به علت ناآگاهی از سوپر جاذب بودن آن، خاک ژله‌ای را استفاده نمی‌کنند.

در واقع با پخش خاک ژله‌ای روی خاک گلدان، نیاز گیاه به آب تأمین می‌شود. وجود خاک ژله‌ای روی گلدان از تبخیر آب نیز جلوگیری می​کند و در مناطقی مانند قزوین که آفتاب در فصل تابستان طاقت‌فرساست با به کار بردن خاک ژله‌ای می‌توان از تبخیر رطوبت خاک جلوگیری کرد.

‌5 ـ پیچیدن گیاهان در کیسه‌های پلاستیکی روش دیگری است که برای نگهداری گیاهان می‌توان استفاده کرد. چون این کیسه‌های پلاستیکی سیستم بسته‌ای ایجاد می‌کنند که هیچ آبی از داخل آنها از دست نمی‌رود می‌توان برای تعداد زیادی گیاه از پوشش پلاستیکی لباس استفاده کرد؛ البته در این باره نکات احتیاطی بسیار ضروری است.

گیاهان زیر پوشش را نباید در معرض نور خورشید قرار داد؛ زیرا نور خورشید هوای درون پلاستیک را گرم می‌کند و سبب آسیب گرمایی می‌شود؛ اما درباره گیاهان بزرگ که نمی‌توان آنها را درون پوشش پلاستیکی قرار داد، فقط گلدان را بپوشانید.

به این صورت که پوشش پلاستیکی را در اطراف طوقه گیاه با نوار چسب تا حد امکان سست ببندید تا پلاستیک از تبخیر آب جلوگیری و بخشی از رطوبت را حفظ کند. این روش یکی از مطمئن‌ترین روش‌های آبیاری گیاهان خانگی در هنگام سفر است. با این روش می‌توان یک ماه بیشتر گیاهان را نگهداری کرد.

روش آبیاری گیاهان در هنگام مسافرت
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره روش آبیاری گیاهان در هنگام مسافرت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: آبیاری گیاهان در مسافرت ، ابیاری خودکار گیاهان ، اب دادن به گلها در عید ، اب دادن به گیاهان در مسافرت ، چگونه به طور خودکار گیاهان را آبیاری کنیم ، راهکارهای آب دادن به گلها در مسافرت ، آبیاری خودکار ، آبیاری گیاه