البرزسل

طولانی ترین پل باستانی در چین

نویسنده: امین منصور
11 اردیبهشت 95 ساعت 12:28
طولانی ترین پل باستانی در چین
برترین ها: در غرب شهر فوژو (Fuzhou City) در چین پلی باستانی مربوط به قرن دوزادهم به نام آن پینگ(Anping)  و یا وولی(Wuli)  قرار دارد که از بلوک های سنگی بزرگی ساخته شده است. این پل بیشتر از دو کیلومتر طول دارد و بعد از پل کنستانتین بر روی رود دانوب دومین پل بلند باستانی دنیا محسوب می شود. تا سال 1905 این پل بلندترین پل چین بود.


پل در محدوده ی شهر کوانژو (Quanzhou) از روی آنچه که در اصل مصب رودخانه ی شیجینگ (Shijing) بوده، می گذرد. این رودخانه دو شهر آناهی (Anhai) و شیتو (Shuitou) را از هم جدا می سازد. نام سابق آناهی آن پینگ بوده و اسم این پل از این شهر گرفته شده است.

پل بین سالهای 1138 و 1151 در زمان سلسله ی سانگ ساخته شده است. این پل شامل 331 قطعه سنگ گرانیت است که بر روی ستون های قایق مانند قرار گرفته و بزرگترین قطعه ی گرانیت 25 تن وزن دارد. در اصل پل 150 متر طولانی تر بوده اما به خاطر گل و لای مصب طول آن کوتاهتر شده است. این پل همچنین 5 آلاچیق داشته که مسافران می توانستند در آن استراحت کنند، امروزه تنها یکی از آنها باقی مانده است.


این قسمت از رودخانه ی شیجینگ بیشتر تبدیل به گل و لای شده و آبی که از زیر این پل می گذرد عرض کمی دارد. در نتیجه امروزه پل از روی مجموعه ای از دریاچه ها و برکه ها می گذرد که باتلاق هایی آنها را از هم جدا کرده اند. چند صد متر پایین تر از این پل باستانی یک اتوبان مدرن از طریق یک پل کوتاه از روی رودخانه ی شیجینگ می گذرد.

این پل هم اکنون به عنوان یک بنای تاریخی تحت حفاظت است و مناطق اطراف آن هم در حال تبدیل شدن به پارک هستند.
طولانی ترین پل باستانی در چین
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره طولانی ترین پل باستانی در چین نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پل ، پل باستانی ، طولانی ترین پلها ، فوژو ، فوژو چین ، پل چین ، طولانیترین پل چین ، پل طولانی ، پل بزرگ ، پل تاریخی ،