البرزسل

روغن خراطین در طب سنتی

نویسنده: تك طب
13 خرداد 98 ساعت 13:53
روغن خراطین در طب سنتی

تاریخچه کشف کرم خاکی

پیدایش کرم خاکی به سال های قبل میلاد و روم بوستان می باشد. مارکوس کاتو اولین شخصی بود که از کرم خاکی را پرورش داد و از آن استفاده کرد. ارسطو در نوشته های خود از کرم خاکی به عنوان اندام گوارشی زمین یاد کرده است. استفاده از کرم خاکی به عنوان داروی سنتی اولین بار توسط چینی ها حدود 2300 سال قبل اشاره کرد.

 اولین بار توسط نوه امپراطور ( دودمان لیائو ) به منظور حجم دهندگی مورد استفاده قرار گرفت.

او روغن خراطین را برای سینه های استفاده نمود و بعد از یک سال به دختر سینه درشت یا به زبان چینی تاسیومی ها معروف شد. به مرور زمان این موضوع دهان به دهان نقل گردید و خواص روغن خراطین به گوش همگان رسید.

دانشمندان کهن ایرانی از خواص کرم خاکی آگاه بودند و از آن استفاده می کردند. در طب سنتی به کرم خاکی کرم خراطین می گفتند. ابوعلی سینا از کرم خاکی در تهیه انواع داروها استفاده می کرد.

بعد از انقلاب صنعتی استفاده از کرم خاکی در اکثر مواد آرایشی و داروها به کار برده شد. در سال  1985میلادی نخستین تحقیق علمی توسط شرکت داو صورت گرفت و به  کرم A SKIN در جهان مشهور شد.

موارد استفاده از روغن خراطین در طب سنتی

ابوعلی سینا روغن خراطین را به چندین منظور استفاده میکرد، از جمله درد گوش، رفع سنگ مثانه، رفع زردی شبیه یرقان، درمان بواسیر، شقاق مقعد، افزایش حجم اندام، ترمیم زخم و… البته به هر کدام از موارد مواد دیگری نیز ممکن است به روغن اضافه شود. عمدتا تفاوت در نوع بستر و ترکیبات دیگر است زیرا پودر کرم خاکی قرمز خشک شده در تمامی این نسخه ها مشترک است و بستر نیز حتما روغن طبیعی است.

در طب سنتی چینی از این چربی و پودر پیکر کرم خاکی قرمز برای کاهش استرس، کلسترول، بهبود درد مفصل ها، تب تیفوئید، التهاب مفاصل و… استفاده می شد. این روغن گردش خون درون رگ ها را نیز افزایش می دهد. در بسیاری از منابع خارجی که متاسفانه منابع معتبری هستند اما ناقص، استفاده از کرم خاکی قرمز به عنوان دارو برای اولین بار در سال ۱۳۴۰ میلادی حدود 650 سال قبل در هند عنوان شده است، سپس سال ۱۵۵۲ میلادی در چین،  اما ابوعلی سینا در بازه زمانی سال ۱۰۱۳ تا ۱۰۳۰ از این جاندار در نسخه های خود بهره جسته است که نشان می دهد در این زمینه ایران پیش قدم بوده است.

پروفسور رینولدز در مقاله ای که سال ۱۹۷۲ نوشته است اشاره می کند که طبیب های ایرانی در گذشته از کرم خاکی به عنوان دارویی معجزه آسا یاد می کردند. شیزن لی پزشک و داروساز معروف طب سنتی چین در قرن ۱۵ میلادی از عصاره کرم خاکی قرمز به منظور درمان بیماری های پوستی و استخوانی مانند: اگزما و استئومالاسیا استفاده کرده است که بیانگر نفوذپذیری و قدرت بالای این ماده در درمان می باشد
جهت خرید روغن خراطین اصل روی این لینک کلیک نمایید
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره روغن خراطین در طب سنتی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: روغن خراطین ، خواص روغن خراطین ، کاربرد روغن خراطین ، روغن خراطین طب سنتی ، خراطین طب سنتی ، خراطین ویکی پدیاروغن گیاهی خراطین ، خرید روغن خراطین تارگت ، خاصیت خراطین